Nevysvětlitelné nehody, mizející letadla, ztracené lodě. Přesně těmito jevy se vyznačuje záhada Bermudského trojúhelníku, která byla dlouhá léta oříškem pro vědce ale i příznivce záhad, kteří se snažili přijít nevysvětlitelným událostem na kloub. Jak se zdá, meteorologové jedno vysvětlení přece jen našli.

Podivná oblast, označována jako záhada Bermudského trojúhelníku, se nachází mezi Floridou, Portorikem a Bermudami. Právě zde nevysvětlitelně zmizely desítky a desítky lodí a letadel, které dodnes nikdo neobjevil. Záhadný trojúhelník je opředen řadou mýtů, legend a příběhů. Mezi nejslavnější patří příběh z roku 1945, kdy zmizelo pět amerických torpédoborců, následně zmizelo v oblasti i letadlo, které je mělo najít.

Mezi další příběhy patří i záhada nákladní lodi USS Cyclops, která zmizela beze stopy a má tak za následek největší bojovou ztrátu na životech v historii amerického námořnictva. Loď i s posádkou čítající 309 lidí zmizela v roce 1918. Bermudský trojúhelník představoval zkázu pro více než 75 letadel a stovky lodí.


S narůstajícím počtem případů bylo navrhnuto několik možných vysvětlení příčin katastrof, včetně paranormálních elektromagnetických interferencí, které způsobují problémy s kompasem, špatného počasí, proudu v Perském zálivu nebo velkého podmořského pole metanu.


Meteorologové však přišli s mnohem pragmatičtějším vysvětlením. Tvrdí, že důvodem záhad pronikajících do oblasti Bermudského trojúhelníku, jsou neobvyklé hexagonální mraky vytvářející tzv. „vzduchové bomby“ které mají v průměru 30 až 80 kilometrů.


Šestihranné mraky mohou podle nich způsobit silné lokální větry, které mohou lodě a letadla nepříjemně překvapit. K potvrzení této teorie, která by mohla konečně vysvětlit mnoho událostí Bermudského trojúhelníku, je zapotřebí více pozorování. Vědci dále zkoumají satelitní snímky, aby svou teorii potvrdili.

Samozřejmě ne každý je o této teorii přesvědčen. Někteří odborníci tvrdí, že hexagonální mračna se vyskytují také v jiných částech celého světa a neexistují žádné důkazy, že v oblasti Bermudského trojúhelníku dochází k jejich častějšímu výskytu než kdekoliv jinde.