Město nebylo na mapách, nebylo na žádných dopravních značkách a jeho obyvatelé oficiálně neexistovali. Ruské město Ozjorsk, jeho obyvatelé a jeho poslání byli desetiletí tajným projektem Sovětského svazu. Poznejte jeho příběh, ze kterého vás zamrazí.

Město Ozjorsk byl první sovětský projekt, ve kterém vyráběly plutonium. Tento projekt byl tajný a veřejnost celá desetiletí netušila, že takové město nebo komplex na výrobu plutonia existuje. Se zakládáním tajných míst přišel už Stalin a dodnes bylo odtajněných 42 uzavřených míst. Až mráz běhá po zádech z toho, že pravděpodobně existuje ještě 15 takových oblastí, které stále nejsou odtajněny.

V roce 1945 začalo přibližně 40 tisíc vězňů z 12 pracovních táborů ve spolupráci s jadernými fyziky stavět podzemní jaderné zařízení. Vězni pracovali s vidinou zkrácení trestu, mohli se rozhodnout mezi 25 lety těžké práce na Sibiři nebo 5 let v podzemí Ozjorsk. První jaderný reaktor postavily za 18 měsíců a následně pracovali na výstavbě okolí. Vězni netušili, že si podepsali trest smrti. Při vystavení se tak rozsáhlé radiaci nemohl nikdo z nich přežít déle než pět let, natož aby se dostali na svobodu. V roce 1947 bylo založeno město Ozjorsk, které bylo ohraničené dvojitým ostnatým plotem, ale na mapu se dostalo až v roce 1994.

Ozjorsk se stal rodištěm sovětského programu atomových zbraní a také jedním z nejkontaminovanějších míst na planetě. Mezi lety 1945 a 1957 jaderná fabrika uvolnila velké množství radioaktivní látky do okolí. Nebezpečný odpad se dostal i do nedaleké řeky a pravděpodobně i do Arktického oceánu. Vědci předpokládají, že radioaktivní kontaminace je dvoj až trojnásobně intenzivnější než po nehodě v Černobylské jaderné elektrárně.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Hřbitov Země

V roce 1957 se v Ozjorsk jaderném závodě stala nehoda. Nesprávně uskladněný podzemní tank s tekutým jaderným odpadem explodoval a kontaminoval desítky tisíc kilometrů čtverečních okolního území. Přibližně 470 tisíc lidí bylo vystaveno radiaci a následně mnoho lidí zemřelo na rakovinu vyvolanou právě radiací.

Navzdory zdravotním rizikům, které život v Ozjorsk přináší, 80 tisíc obyvatel města na utajené období v uzavřeném městě nevzpomínají špatně. Sověti všechno před nimi zahladili pod koberec a tři desetiletí popírali, že by se cokoliv životu ohrožujícího ve městě událo.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Lidé, které přestěhovali do uzavřeného města, mohli využívat privilegia, o jakých mohli ostatní obyvatelé Sovětského svazu pouze snít. Dobře placená práce, kvalitní vzdělání a pěkné bydlení byly v Ozjorsk samozřejmostí. Na rozdíl od jiných koutů Sovětského svazu, v Ozjorsk si lidé žili jako v bavlnce a měli všeho dostatek, včetně exotického ovoce, sladkostí, kvalitního oblečení a parfémů. Žili v přesvědčení, že jsou vyvolení a byli pyšní na to, kde mohou žít.

Ozjorsk je domovem už více, než tří generací lidí a také většiny jaderných zásob Ruska. Je zvrácené, že mnozí obyvatelé si dodnes pochvalují život na místě, které je přezdívané “Hřbitov Země”.

Zdroj: WI