Kazašská vláda zveřejnila velmi vzrušující archeologický objev v odlehlé části horské oblasti této země. Tým archeologů zde objevil obrovskou hromadu zlatých předmětů a šperků.

Tento objev je považován za jeden z nejvýznamnějších v historii Kazachstánu. Poklad poskytne cenné informace o životě kdysi vlivného lidu Saka.


Kmen Saka

Kmen Saka tvořili nomádští lidé, kteří mluvili íránsky a patřili do velké podskupiny obyvatel, která po staletí dominovala euroasijskému kontinentu. Ve Střední Asii byla tato oblast Saka, která se později rozšířila do Íránu, Indie a Střední Asie.

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • LinkedIn

Obyvatelé byli proslulí svým jezdectvím a kovovýrobou. První záznamy o oblasti Saka se datují od 9. století před naším letopočtem a obyvatelé byli hlavní vojenskou mocností. Postupem času však z historie vymizeli, ale archeologové znovu objevují jejich kulturu a historii ve dvacátém století.

Objev pokladu

Kazašským archeologům se podařilo objevit Kurgan „mohylu“ na odlehlém místě náhorní plošiny Eleke Sazy na severovýchodě Středoasijské republiky. Tým odborníků vedený profesorem Zainolla Samashev, který uvedl, že „bylo objeveno velké množství cenných nálezů v této mohyle“, uvádí KITCO News.

Lokalita byla poprvé objevena v roce 2016. Celkem bylo získáno asi 3000 zlatých předmětů. Zlatý poklad obsahoval talíře a šperky, včetně řetízků s drahými kameny a zvonových náušnic. Bylo také nalezeno velké množství skvěle vytvořených zvířat.

Nález také obsahoval velké množství zlatých korálků, které byly používány k výzdobě propracovaného oblečení Saka. Předpokládá se, že nález pochází z doby přibližně před 2800 až 3000 let.

Pohřebiště je považováno za místo posledního odpočinku bohatějších párů nebo rodin, které patřili k elitě Saka. Členové elity byli obvykle pohřbeni v Kurganech. Tým archeologů dosud neodhalil žádné pozůstatky těch, kteří byli pohřbeni v mohyle, což zvyšuje pravděpodobnost ještě dalších objevů.

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • LinkedIn

Objev pokladu poukazuje na skvělé dovednosti zpracování kovů v Saka. To jim umožnilo vytvářet krásné šperky a další artefakty. Zjevně měli pokročilé metalurgické dovednosti a byli zběhlí v těžbě a zpracování zlata.

Při oznámení objevu došlo v Kazachstánu k velkému nadšení. Deník KITCO News uvádí, že místní guvernér Danial Achmetov uvedl, že nález „nám poskytuje úplně jiný pohled na historii našich lidí.“ Objev neocenitelných zlatých předmětů ukazuje, že obyvatelé Kazachstánu pocházejí z velké kultury.

Objev tolika úžasných zlatých předmětů ukazuje sofistikovanost Saki a to, jací byli mistři ve zpracování šperků. Ukazuje také na to, jak byl národ Saki velice vyspělý.

Objev zlatých předmětů a mnoho dalších artefaktů v Kurganu, umožní odborníkům získat více poznatků o příslušnících kmene Saka a jejich kultuře.

Existují plány na další vykopávky, které budou v této oblasti provedeny. Předpokládá se, že je v lokalitě asi 200 pohřebišť. Nachází se jich tady tolik, že podle Daily Mail je oblast Saka považována za místo králů a ráj na zemi.

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • LinkedIn

Archeologové se obávají, že místa, která ještě nebyla nalezena mohou být vyrabována vykrádači hrobů.

Zdroj: HI