Teď již pravděpodobně víte, že technologie umělé inteligence (AI, roboti) se vyvíjí až pozoruhodně rychlým tempem. Tohle téma bylo předmětem mnoha esejů a novinových článků, které se zabývají nastávajícím nahrazováním mnoha lidských činností, činností robota, což je pro mnohé z nás velkým problémem.Ale aby AI roboti byli schopni opravdu převzít „svět“, musí být nejprve schopni myslet jako lidé. Nyní skupina výzkumných pracovníků učinila první kroky k tomu, aby se to stalo realitou.

Japonští výzkumníci nedávno zveřejnili novou studii s názvem “Popisování sémantických projevů mozkových aktivit vyvolaných vizuálními stimuly”, kde technologie AI byla používána k předpovědi – s velkou přesností – toho, na co lidé mysleli při pohledu na určité obrázky. Myšlenkou bylo jednoduše zjistit, přes “oči” robota AI, co lidé před sebou viděli při pohledu na obrázky. A, jak se ukázalo, AI byl překvapivě efektivní v tomto úkolu.

Výzkumní pracovníci poznamenali, že taková technologie není mimo oblast možností, ale skutečně vylepšila již dřívější studie. Tvrdí , že kvantitativní modelování lidské mozkové aktivity založené na jazykových projevech je již aktivně studovaným předmětem v oblasti neurovědy. Problém však spočívá v tom, že dřívější studie se zabývaly pouze zastoupením na úrovni slov a existuje velmi málo znalostí nebo informací o tom, zda je možné obnovit strukturované věty z mozkové činnosti člověka.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

A tak se výzkumníci zaměřili na přesnou studii, a to takovou, kde AI roboti budou schopni vyjádřit celou myšlenku. Tato studie probíhala prostřednictvím vět, které vyplynuly ž analýzy dat na základě vyšetření lidského mozku. Jak uvádí zpráva ze studie, AI použité ve studii dokázalo generovat nadpisy po pohledu na dané obrazy. V praxi to vypadalo tak, že člověk pozoroval obraz a robot byl schopen říct co člověk vidí.

Podle Ichiro Kobayashi, jednoho z výzkumníků z Ochanomizu University v Japonsku, je cílem jejich studia lépe porozumět tomu, jak náš mozek přetváří informace o skutečném světě.