Kolem pyramidy Měsíce v Mexiku se zmítají velká tajemství. Po dlouhých 300 let se zde uskutečňují archeologické vykopávky, které až teď odhalily skrytý tunel vedoucí do podivné komory v samotném srdci pyramidy.  Podle archeologů může jít o prostor využívaný k obřadním rituálům, zahrnující smrt. Spletité cesty tunelu dokonce připomínají cesty do pekel.

Týmy archeologů z mexického národního institutu (INAH) a geofyzici národní univerzity spojily své síly. Společně pátrali po tajích historického města Teotihuacán. V létě 2017 za použití technologií, které využívají elektrický odpor, dokázali odborníci detekovat dutá místa v zemi, aniž by porušili půdu. Teprve nedávno ale zveřejnili svůj objev v podobě vykopaného „tunelu do podsvětí“, jak okamžitě nález pojmenovali.

Prvotní výsledky naznačovaly tajné průchody pod pyramidou, nicméně poprvé potvrdily i existenci ztracené komory. A vchod do samotného tunelu jen zvětšil naděje na budoucí průzkum skrytého bohatství pyramidy Měsíce.

„Během vykopávek prováděných v 80. letech 20. století, našli archeologové Rubén Cabrea a Saburo Sugiyma kosterní pozůstatky se zdeformovanou lebkou. Spolu se zelenými kameny v podobě náhrdelníků, nebo lidské sošky tvořené mozaikou. Takže není od věci předpokládat, že něco podobného leží i v podzemí této pyramidy.“ Uvedla ve svém prohlášení doktorka Veronika Ortega, ředitelka projektu.

Pyramidy Měsíce

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

„Vstup do tunelu jsme našli jižně od náměstí Plaza de la Luna, ale je velice pravděpodobné, že na východní straně nalezneme další vstup. Je tedy zapotřebí provést podrobnou radiografii, abychom další vchody našli.“ Dodává Ortega.

Pyramida Měsíce je dnes součástí starověkého naleziště a města Teotihuacan, které bylo založeno kolem roku 150  před našim letopočtem. Jde o druhou největší pyramidu v oblasti, první je nedaleká pyramida Slunce. Soudě podle jejich velikosti a vznešenosti, obě pyramidy zjevně hrály důležitou roli v tehdejší společnosti.

Význam pyramid je s největší pravděpodobností spjat s obětními rituály. Mezi lety 1998 až 2004, zde byly objeveny zbytky téměř 200 zvířat, včetně kostí pumy a vlků, které byly nalezeny i v tunelu pod pyramidou. Kdo ví co víc se ještě v chodbách a komorách skrývá. „Tyto podzemní komplexy jsou historickým jádrem města Teotihuacán“ uzavírá doktorka Ortega

Zdroj: SM