Podle více odborníků je velmi pravděpodobné, že většina dětí skutečně vidí duchy. Děti jsou k paranormálním jevům náchylnější a mnohem vnímavější než dospělí lidé, kteří prý tuto schopnost postupně ztratili. Odborníci proto zkoumali množství dětí, které jim potvrdily, že vidět duchy pro ně není nic neobvyklého. Proč tomu tak je?

Děti, které vidí duchy

Dospělí někdy (nebo běžně) nedokáží malé děti vůbec poslouchat. Většina dospělých si totiž myslí, že dětský svět je jen plný fantazie, a když si hrají se svými neviditelnými společníky, nemusí to být vždy jen jejich představivost. Současná americká psychoterapeutka doktorka Caron Goodeová říká, že děti, které jsou ve věku dvou, tří či čtyř let ještě nedokážou rozlišit mezi duchem a svým vymyšleným kamarádem, a proto je u nich vyloučeno, aby poznali slova jako nadpřirozeno nebo duchové.

Pokud by totiž děti skutečně viděli zjevení, s velkou pravděpodobností by na to reagovali jako kdyby viděli živou bytost. Rozpoznat rozdíl kdy si dítě hraje se svým vymyšleným kamarádem, a kdy vidí ducha se podle doktorky Goodeové dá tak, že dítě osobu (ducha), kterou vidí dokáže i popsat.

Ze své praxe doktorka Goodeová potvrzuje: “Nevidím děti fantazírovat a vymýšlet si zážitky, aby si získaly zájem a pozornost.”

Proč děti vidí duchy?

Mnozí dospělí si dávají otázku, proč by se měli duchové ukazovat právě dětem? Odpovědi na tuto otázku se různí. Někteří parapsychologové například hovoří o tom, že když se děti narodí, jsou blízko těch “druhých”, neboť právě přišli z “druhé” strany. Proto prý snadněji mohou vidět duchy, a právě duchové prý děti proto i navštěvují nebo je chrání. Doktorka Goodeová na to reaguje: “Většina dětí cítí své strážné anděly, příbuzné a lidí, kteří jsou zde, aby jim pomohli …”

Mince má však dvě strany, a proto někteří duchové mohou být nejen dobří, ale pro děti i nebezpeční. Proto by měly děti podle doktorky Goodeové vědět, že právě děti mohou duchům říct, aby šli pryč, přesně tak, jako když je někdo obtěžuje ve skutečném životě. Pokud se dítě ještě samo bránit nedokáže,
psychoterapeuti doporučují využívání různých amuletů.

Postupem času, jak děti stárnou, jejich schopnost vidět duchy se jim vytrácí, až úplně vymizí. Některé teorie však hovoří také o tom, že děti mají při svém narození takzvané “třetí oko”. Podle východní filozofie má jít o šestou čakru, tedy energetické centrum, které je umístěno uprostřed čela. “Třetí oko” prý umožňuje vidět mimo fyzický svět, a podle některých názorů se v průběhu života uzavírá.

Podle psychoterapeutických studií mají děti schopnost vidět duchy jen po určitou věkovou hranici, která je u každého dítěte individuální. Jak stárnou, s duchy a jinými nadpřirozenými bytostmi se prý setkávají stále méně, až je přestanou vidět úplně.

Odborníci se domnívají, že za to prý může nejbližší okolí, které na duchy nevěří. Možným důvodem je údajně to, že děti, které vidí a slyší duchy, jsou od této schopnosti drženi dál, a právě dospělí jim říkají, že to je jen jejich představivost.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Právě skepticismus prý může být tím důvodem, proč děti schopnost vidět nadpřirozeno ztrácejí. Odborníci si proto myslí, že pokud by se tato schopnost u dětí rozvíjela ještě v dětském věku, je velká pravděpodobnost, že v dospělosti by se s nadpřirozenými bytostmi setkávali i dál. Jakou zkušenost máte s tímto fenoménem vy? Viděli vaše děti nebo vy, když jste byli v dětském věku něco neobvyklého a nadpřirozeného?