K výjimečnému objevu došlo v německém Bavorsku. Vědci zde našli zkamenělé kosti dávných lidoopů, které vypovídají o tom, že předchůdci lidoopů a lidí začali chodit ve vzpřímené poloze po dvou o několik miliónů let dříve, než se dosud předpokládalo, tedy mnohem dříve než před šesti milióny let. O svém nálezu informovali v časopise Nature.

„Jde o hvězdnou hodinu paleontologie a změnu paradigmatu,“ citovala agentura DPA vedoucí výzkumného týmu Madeleine Böhmovou z Univerzity v Tübingene. Nálezy zkamenělin čtyř jedinců – jednoho samce, dvou samic a jednoho mláděte – zpochybňují dosavadní poznatky ohledně evoluce velkých lidoopů a lidí.

Zatím se totiž předpokládalo, že první předchůdci lidoopů, kteří chodili po dvou, se vyskytovali v současné Keni a na ostrově Kréta a počátky tohoto vývojového stupně se datovaly do období před šesti miliony let. Podle Böhmové je téměř vyloučeno, že by na africkém kontinentu existovali ještě starší lidoopi než ti, žijící v historii na území dnešního Bavorska.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Nový předchůdce člověka

Tým pod vedením doktorky Böhmové v Bavorsku v letech 2015 až 2018 objevil doposud neznámý druh primátů. Danuvius guggenmosi žil před 11,62 milióny let a podle nových studií se pohyboval vzpřímeně, a dokonce uměl i šplhat. „Dosud byla vzpřímená chůze charakteristickým znakem výhradně lidí. Ale danuvius byl lidoop,“ uvádí Böhmová.

V Bavorsku u obce Kaufbeuren paleontologové našli zachovalé kosti rukou a nohou, obratle, i kůstky prstů nohou i rukou. Na základě toho dokázali rekonstruovat, jak se danuvius pohyboval, a překvapilo je, že některé kosti se podobají více těm lidským, než jaké mají lidoopi.

Danuvius měl páteř dvakrát prohnutou do tvaru písmene S, zatímco lidoopi mají páteř prohnutou pouze jednou. Podle vědců byl tento “nový předek lidí” přibližně metr vysoký, samice vážili okolo 18 kilogramů, samci asi 31 kilogramů. Živili se tvrdšími částmi rostlin i měkkými listy.

Pradávný samec dostal jméno Udo – podle německého zpěváka Uda Lindenberg. Spodní čelist pradávného primáta vědci našli 17. května 2016 – v den, kdy Udo Lindenberg slavil 70. narozeniny.

Zdroj: IFLScience.com