Stále více lidí trpí depresemi a úzkostí. Na vině je především dnešní uspěchaná doba a tlak, který je na nás vyvíjen nejen v zaměstnání. Neustále se za něčím ženeme a pak nás sráží na kolena zklamání z toho, že se věci kolem nás nevyvíjí dle našeho očekáváni. Při shonu, který nás doprovází na každém kroku, ale zapomínáme na jednu důležitou věc. Zastavit se, odpočinout si, věnovat čas sami sobě.
Každý z nás má jinou alternativu, která pomáhá zmírnit stres nebo pocit úzkosti. Někteří meditují, chodí na jógu nebo zahání strasti sladkými dobrůtkami. Nová studie však odhalila překvapivě snadnou možnost, jak se s těmito stavy poprat. Stačí pouhých 60 sekund a už se dostavují účinky. Hlavním aktérem této metody je sama matka příroda a její zvuky.
Nová studie o duševní chronometrii, za kterou stojí nezisková organizace National Trust, odhalila překvapivé účinky zvuků, které můžeme slyšet v lesích. Tekoucí pramínky, ptáci, šumění stromů a padajícího listí či jiné zvuky, kterými se les hemží zvyšují pocit vnitřního klidu o 30 procent. Ekvivalentem pro srovnání byl poslech meditační hudby po dobu jedné minuty, kdy nedošlo ani k sebemenší změně úrovně vnitřního klidu.
Jak ukázala studie, taková nerušená procházka lesem, během které se jen zaposloucháte do svého okolí, sníží pocity stresu o 24 procent a úzkosti o 19 procent. Překvapivé také je, že u lidí, kteří se nacházeli v naprosto tichém lese, kde nebylo slyšet téměř nic, poklesla úroveň úzkosti o 23 procent. To znamená, že nemusíte trávit hodiny poslechem meditační hudby, nemusíte hledat čas v tolik uspěchaných dnech proto, abyste si zašli na jógu nebo k terapeutovi. Postačí jedna nerušená minuta v lese. Jen se zastavte, zavřete oči, nadechněte se a poslouchejte.
Eleanor Ratcliffe, profesorka psychologie životního prostředí z univerzity v Surrey, sek závěrům studie vyjádřila následovně: „Existuje mnoho vědeckých důkazů o tom, že sama příroda může prospět psychickému zdraví včetně zotavení z každodenního psychického stresu. Převážná část výzkumů se zaměřila na vizuální zážitky, nicméně novější práce prokázaly, že venkovní zvuky, jako ptáci, vítr, šumící voda mohou výrazně zlepšit náladu a snížit stres. Tyto zvuky nabízejí způsob, jak se spojit s přírodou bez ohledu na to, kde jste.“
Je tedy úplně jedno, jestli bydlíte ve městě nebo na venkově. Pokud máte možnost uvelebit se alespoň na malou chvilku v klidném zákoutí parku, nebo máte les na dosah ruky, využijte této možnosti. Nedostatek času nemůže být výmluvou, postačí totiž jedna minuta a výsledky se projeví okamžitě. Vyzkoušejte to a přesvědčte se sami.