Podle egyptského ministerstva cestovního ruchu a starožitností byly v Sakkarské nekropoli jižně od Káhiry, objeveny desítky sarkofágů. Od objevu prvních 13 rakví bylo objeveno více sarkofágů v pohřebních jamách v hloubce až 12 metrů.
Zatím existuje celkem 59 zapečetěných sarkofágů, ve většině z nich jsou mumie, které zůstaly pohřbeny po více než 2600 let. Rakve byly velmi dobře zachovale, dokonce i barva na dřevě byla neporušená.
Není vyloučeno, že se na místě nachází ještě více rakví, uvedl ministr cestovního ruchu a starožitností Khaled al-Anani . Ministr nazval objev „začátkem velkého objevu “.
Při odhalení jednoho z bohatě zdobených sarkofágů tým archeologů odhalil mumifikované pozůstatky zabalené v pohřebních látkách. Které měly hieroglyfické nápisy v jasných barvách. Mostafa Waziri, generální tajemník Nejvyšší rady pro starožitnosti, uvedl, že první analýzy ukazují, že zdobené rakve byly vyrobeny pro kněze. Vysoce postavené státníky, úředníky a významné osobnosti egyptské společnosti pozdního faraonského období (664-525 př. N. L.).
Kromě sarkofágů našli archeologové také celkem 28 sošek boha Sekera a 35 centimetrovou bronzovou sošku vykládanou drahými kameny, zobrazující Nefertiti, starodávnou bohyni lotosového květu.
V posledních letech byly při vykopávkách v Sakkáře objeveny poklady artefaktů i mumifikovaných hadů, ptáků, brouků a dalších zvířat. V lokalitě Sakkára se nachází nejméně 11 pyramid, včetně stupňovité Djoserovy věže, spolu se stovkami hrobek starověkých úředníků a dalších míst, a UNESCO ji prohlásilo za místo světového dědictví.
Zdroj: EF