V blízkosti jezera Titicaca stojí záhadný skalní objekt, který je podle indiánské legendy jakousi bránou bohů, přes kterou dokázali procházet nejen bohové, ale i obyčejní smrtelníci. V minulosti se právě zde měly odehrávat neuvěřitelné jevy. Místní indiáni ji možná i proto nazývají Hvězdná brána v Andách. Jaké tajemství skrývá?

Skalní objekt se jmenuje Hayu Marca a nachází se asi 85 kilometrů od peruánského města Puna. Peruánští indiáni odpradávna považují Hayu Marca za město bohů. Nikdy tu sice nebyly nalezeny žádné zříceniny, ale struktura okolních skal skutečně připomíná nějaké starověké stavby. A v jedné takové obrovské skále vysoké asi sedm metrů je zářez, který připomíná jakousi bránu.

Vertikální brána, do které se na výšku vejde průměrně vysoký člověk, je také podle archeologů jednoznačně umělého původu. Kdo však tuto bránu dokázal do skály vyřezat není vůbec známo. Indiáni kmene Aymara však tvrdí, že je to brána bohů, přes kterou k nim bohové přicházeli a odcházeli. Legendy také hovoří o velkých hrdinech, kteří v minulosti bránu používali k návštěvám svých bohů, aby získali nesmrtelnost.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Klíč bohů Titicaca

O bráně bohů vypráví mnoho legend, jedna z nejznámějších je ta, která se odehrála někdy v letech 1532 až 1533, kdy říši Inků plenil španělský dobyvatel Francisco de Pizarro. Ve staré legendě se hovoří o inckém knězi Aramuovi Maru z Chrámu sedmi paprsků, který utíkal před španělskými conquistadory. U sebe měl zlatý poklad Inků, ale i posvátný kotouč z čistého zlata, který se nazýval “klíč bohů sedmi paprsků”. Maru se skryl se v horách u Hayu Marca, které ještě tehdy střežili šamani. Těm ukázal klíč bohů, a šamanům se podařilo pomocí tohoto zlatého kotouče bránu otevřít. V jasném modrém světle se před nimi objevil tunel, ve kterém Aramu Maru zmizel, a už se nikdy neobjevil. Španělé ho tak nedostihli, a on navždy zlatý poklad ukryl do bezpečí. Tento poklad Inků zatím nikdo nenašel.

Mohl kněz Aramu Maru použít bránu v Titicaca vytesanou do skály jako jakýsi portál, kterým se přenesl do jiné dimenze, jak si myslí mnozí záhadologové? Přímo v bráně se totiž nachází okrouhlá prohlubeň velikosti dlaně, do které by se dalo skutečně vložit zlatý disk z indiánské legendy. Podle badatelů, kteří Hvězdnou bránu v Andách zkoumali, zjistili, že brána má opravdu nějaké mystické vlastnosti. Výpovědi svědků říkají, že se na ní čas od času zobrazují různé hvězdné systémy nebo sloupy ohně, jiní tam zase slyšeli hrát zvláštní hudbu.

Ať už to je jakkoliv, peruánští indiáni dodnes věří, že staří bohové se přes tuto bránu jednoho dne vrátí, aby na Zemi opět nastolili zlatý věk.