Lidi odjakživa zajímaly záhadné bytosti, jejichž existence UFO byla diskutabilní. Mnohé z bytostí byly opravdu pouze výplodem fantazie a časem šílenství kolem nich opadlo. Ale sporná existence mimozemšťanů trápí lidstvo už několik století. Je třeba se bát?

Pravděpodobnost, že by lidstvo bylo ve vesmíru osamoceno, je velmi malá. Ale fakticky potvrdit existenci mimozemských druhů se zatím nepovedlo. Vědce i laickou veřejnost zajímají záhadné objekty na obloze, jejichž původ je neznámý. V 40. letech 20. století se zdomácněl název UFO, což je zkratka pro anglickou frázi unidentified flying object, která v překladu znamená neidentifikovatelný létající objekt.

K prvnímu pozorování UFO došlo již v roce 1639. Anglický právník John Winthrop zapsal do svého deníku, že na noční obloze viděl velké světlo, které letělo rychle jako šíp a létalo tam a zpět. V průběhu historie to nebyly pouze zářivá světla, ale lidé viděli na obloze i jiné objekty. Lidé často popisují UFO, které by mohlo být mimozemského původu jako létající talíř.

Doktorand Sam Monfort se zabývá statistikou pozorování UFO a přišel se zajímavými výsledky. Jeho výzkumy poukazují, že USA má nejvíce hlášení záhadných objektů na obloze. Američané nahlásili až 300-násobně více incidentů pozorování UFO, než celý svět. Vyvstává z toho otázka, zda se mimozemšťané soustředí hlavně na Ameriku. Nebo pouze Američané jsou podezřívavější a více si všímají oblohy?

Počet hlášení UFO

Počet hlášení UFO prudce vzrostl počátkem 80. let minulého století, kdy vznikl film Vetřelec a mimozemšťané se objevovaly v sci-fi filmech stále častěji, což v lidech vzbudilo obavy. Rekordní byl zejména rok 2010, kdy bylo během roku nahlášeno až 45 tisíc vidění neznámých létajících objektů. Pokud by opravdu přistálo na Zemi 45 tisíc mimozemských posádek, jen těžko by se to dalo utajit.

Důvody k panice však byly částečně pohřbeny v roce 2018, když se dva studenti na diskusním fóru Reddit přiznali, že v roce 2010 vytvořili “solární balóny” z odpadkových pytlů. Tvrdili, že šlo o prázdninový “vědecký” pokus, ke kterému je dohnala nuda. Ale asi jen těžko by právě jejich “solární balóny” nahlásilo 45 tisíc lidí. Bylo přiznání dvou hravých studentů pouze nástrojem k uklidnění veřejnosti? Je to dost možné.

V letech 2014 a 2015 nahlásili piloti stíhaček amerického námořnictva záhadné objekty, které jim nahnali strach. Veřejnost se to však dozvěděla až v roce 2019 díky přiznání pilotů. Letadla prý neměli viditelný motor ani výfuk, ale dokázali extrémně rychle vyvinout nadzvukovou rychlost a dosáhnout výšky devět kilometrů nad zemským povrchem za krátký čas. Jeden z pilotů stíhačky téměř narazil do jednoho z neznámých objektů. Šlo o střet s mimozemšťany?

V roce 2017 NASA oznámila světu, že se jim podařilo objevit sedm planet velkých přibližně jako Země, přičemž tři z nich jsou v takové vzdálenosti od hvězdy, že by na nich mohl být možný život. Na třech planetách v obytné zóně je velmi pravděpodobně i voda v tekutém skupenství, což umožňuje život, a tedy na těchto planetách by mohly zřejmě žít i mimozemšťané.

Zdroj: WI