Legenda opičího města: Před čtyřmi lety proběhla světovými médii zpráva, že v honduraské džungli bylo objeveno legendární město La Ciudad Blanca, které bylo po staletí opředené různými legendami a jen málokdo věřil, že vůbec někdy existovalo.
V roce 2015 se však americkému týmu pod vedením Steva Elkinse a Douglase Prestona podařilo ztracené Město opičího boha skutečně najít. Celá výprava však údajně doplatila na kletbu, před kterou utekli i původní obyvatelé tohoto města. Jaké tajemství legendární město ukrývalo?
Pátrání po ztraceném městě opičího boha
Po legendárním městě v honduraské džungli již v minulém století pátralo mnoho badatelů. Nejznámějšími expedicemi, o kterých se nejvíce psalo, byla expedice amerického antropologa Williama Duncana Stronga, který ho hledal v 30. letech 20. století, ale nepodařilo se mu ho najít kvůli nepřístupné a nebezpečné džungli.
V roce 1940 se o to pokusil i americký novinář a dobrodruh Theodore Morde, který po návratu z džungle tvrdil, že Město opičího boha skutečně našel. Což měly potvrzovat desítky artefaktů, které si s sebou přivezl. Později však americký spisovatel Douglas Preston, který se zúčastnil úspěšné expedice, potvrdil, že Morde si celý příběh vymyslel a žádné Město opičího boha nenašel. Během svého života totiž Morde nechtěl prozradit přesnou polohu města a své tajemství si vzal do hrobu. Když v roce 1954 ve věku 43 let spáchal sebevraždu, byl nalezen oběšen ve sprše. Někteří lidé si mysleli, že ji spáchal i kvůli kletbě, která byla uvržena na Město opičího boha.
Úspěšná expedice
V roce 2015 se do honduraské džungle do pohoří Mosquito vydala expedice. Kterou vedl americký kameraman a průzkumník Steve Elkins a americký novinář a spisovatel Douglas Preston. Ten v roce 2017 vydal knihu Ztracené Město opičího boha: Pravdivý příběh, kde popsal, co všechno během expedice zažili, co tam našli a jak na to doplatili. Expedici sponzorovala honduraská vláda, společnost Benenson Productions a časopis National Geographic.
Legendární město La Ciudad Blanca – Bílé město nebo také Město opičího boha bylo pro většinu badatelů jen mýtem. Protože se o něm prakticky nic nevědělo. Zmiňovali se o něm pouze místní domorodci a našli se jen nějaké zápisky španělských dobyvatelů během kolonizace Jižní Ameriky. Legenda říkala, že v hluboko v horách bylo velké město, které bylo zasaženo sériemi katastrof a jeho obyvatelé si proto mysleli, že se na ně bohové rozzlobili. Všichni obyvatelé se proto rozhodli z města odejít bez ničeho, všechny věci nechali ve městě.
Americkému týmu se skutečně podařilo v roce 2015 toto město najít. Našli mnoho artefaktů, které potvrdily, že město nebylo jen vymyšlenou legendou. Kromě množství opracovaných kamenů, kamenných nádob a misek zdobených různými zvířaty, našli i obřadní trůn vyrobený z kamene s vyřezaným jaguárem.
Objevitelé byli přesvědčeni, že město je opravdu rozsáhlé, ale je částečně zasypané pod zemí a je nutný další archeologický výzkum. Ačkoliv nevěřili na kletbu, v dalším výzkumu už nechtěli pokračovat. Protože to bylo podle nich velmi nebezpečné kvůli jedovatým živočichům, parazitům a šelmám.
Zdejší domorodci je také upozorňovali na to, že město je prokleté, proto z něj před staletími utekli i jeho obyvatelé. Nakonec se ukázalo, že celý americký tým doplatil na úspěšnou expedici, protože si z džungle s sebou přivezl i nevyléčitelnou tropickou chorobu, která se nazývá leishmanióza.
Paraziti pronikají do sliznic
Douglas Preston byl prvním členem expedice, který to po čase zjistil. Lékaři mu v těle objevili mikroskopického parazita, který ho rozežíral zevnitř. Preston to v knize popsal takto: “Paraziti pronikají do sliznic v ústech a v nose a v podstatě je požírají. Rozpadá se vám nos, rty, a nakonec máte z obličeje obrovskou otevřenou ránu. Tato nemoc se později objevila i u dalších členů expedice. Všichni museli podstoupit náročnou a bolestivou léčbu a dodnes s touto nemocí bojují.
Doplatila americká expedice na kletbu, která byla podle legendy uvržena na Město opičího boha, nebo to byla jen shoda nešťastných okolností?
Zdroj: NG