Jeskynní labyrint pod Budapeští, přesněji řečeno pod Budínským hradem na jižním svahu hradního vrchu, je od roku 1987 součástí světového dědictví UNESCO. Dnes to je jedna z nejnavštěvovanějších památek Budapešti, ale málokdo ví, že jsou zpřístupněny jen necelé dva kilometry tohoto unikátního podzemí, jehož celková délka je více než deset kilometrů.

Podzemní labyrint byl v minulosti velmi tajuplným místem, protože zde měl být vězněn i legendární Vlad III. Dracula. Co všechno se tu odehrálo?

Historie jeskynního labyrintu

Labyrint pod Budínským hradem vznikal tisíce let. Nejprve si s ním pohrála matka příroda, neboť ho vyhloubily hlavně podzemní termální prameny. Podzemní chodby se pak staly před 350 tisíci let domovem prvních pravěkých lidí, což potvrdili i archeologické nálezy, potom je využívali i staří Římané. Během středověku se jeskynní labyrint využíval na uskladnění vína, zemědělských plodin a později byly vyhloubeny další tunely, které spojovaly domy na hradním vrchu s celým hradem. Podzemím se tak dalo přesouvat z jedné části na druhou. Celková délka podzemních tunelů tak výrazně vzrostla.

Běžným lidem zatím nebyl zpřístupněn celý labyrint a zřejmě ani tak brzy nebude. Podle dostupných údajů má celkovou délku více než deset kilometrů, kde se ukrývají různé tajné chodby, zákoutí a bunkry, které běžný smrtelník ještě neviděl. A právě zde se podle různých badatelů nacházejí největší tajemství jeskynního labyrintu.

Byl v labyrintu uvězněn Dracula?

Podle historických pramenů se do podzemního labyrintu pod Budínským hradem po zradě uherského krále Matyáše Korvína dostal i Vlad III. Dracula. Badatelé však dodnes nedokáží říci jak dlouho v hradním vězení a později i v podzemních chodbách vlastně byl.

Někteří záhadologové si však myslí, že byl někde v jeskynním labyrintu dokonce pohřben a i díky tomu se měl v 19. století údajně v labyrintu zjevovat přízrak známý jako Černý hrabě. Ten měl terorizoval lidi, kteří do podzemí vstoupili.

Kromě tohoto přízraku se mají v labyrintu zjevovat i další duchové. Když Budín obsadili Turci, měli podzemní tunely využívat na ukrytí svého pokladu. A nejen to. V blízkosti labyrintu byl postaven velký harém, který zde zřídil turecký sultán, a ten prý nechal některé ženy, které ho už přestaly bavit, zabít, případně zazdít v podzemních tunelech pod Budínský hradem.

Dodnes někteří lidé tvrdí, že v jeskynních prostorách slyší ženský pláč a křik. Mohly by to být duše zavražděných žen? Někteří tomu nevěří, ale faktem je, že archeologové v 30. letech 20. století našli několik pozůstatků žen z dob tureckého obsazení Budína. Jaké další tajemství ukrývá jeskynní labyrint pod Budínský hradem?