Mohli mít lidé před 10 tisíci lety znalosti o vesmíru a sestavit atlas vesmíru, které unikají i současným astronomům? Asi těžko. Potom ale egyptská planina Nabta Playa skrývá jednu z největších záhad světa. Zapomeňte na sfingu a pyramidy. V zemi faraonů je i řada méně známých, ale o to více fascinujících míst. Jedno z nich leží zhruba 800 kilometrů jižně od Káhiry.
Jih Egypta vypadal kdysi dávno zcela jinak. Po vydatných deštích se tam mezi bujnou vegetací rozlévala sezonní jezera, která se nyní označují jako „playe”. Jedno z nich bylo také v oblasti Nabta. Zhruba 10 tisíc let před naším letopočtem bylo už vyschlé, přesto se kolem něj začala rozvíjet neznámá civilizace, která měla fascinující znalosti.
Archeologové zde zahájili systematický výzkum až v 70. letech minulého století. Do té doby jejich pozornost poutal hlavně slavný chrámový komplex Abú Simbel ležící asi 100 kilometrů na západ.
V 90. letech se na místo vydal americký astrofyzik Thomas Brophy, který se mimo jiné podílel na vesmírném programu Voyager. Zjistil, že kamenný kruh je také přesný atlas vesmíru. Jednotlivé kameny věrohodně znázorňují polohu jednotlivých hvězd v souhvězdí Orion.
Brophy navíc přišel na to, že další skupiny kamenů v okolí nejsou rozmístěny náhodně. Vše dohromady funguje jako dokonalá mapa vzdáleností jednotlivých hvězd od Země a také velmi přesně ukazují rychlosti, kterými se hvězdy vzdalují od Země. Tyto údaje přitom získali astronomové až poměrně nedávno za pomoci nejmodernější techniky. Jak mohl mít pradávný pouštní národ tak fascinující znalosti? A kam se potom ztratil? Doufejme, že Nabta Playa časem vydá všechna svá tajemství.
Zdroj: DisMag