Když má dnes člověk smůlu v lásce, existuje spousta způsobů, může nám pomoct Egyptský papyrus? Existují různé seznamovací aplikace, online seznamky, seznamovací večery, zkrátka a dobře v dnešní době je možností opravdu dost. Ale ve starověkém Egyptě se osamělí lidé často obraceli na pověry a čarodějnictví ve snaze změnit svůj milostný osud.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Korshi Dosoo, odborník přes egyptologii a koptské texty, vede na německé univerzitě přednášky na téma: Koptské magické papyry. Místní náboženství v pozdním a raném islámském Egyptě. Jeho nejnovější práce na toto téma byla publikována v časopise Jurnal of Coptic Studies, a zahrnuje mimo jiné starodávný egyptský papyrus, o němž se domnívá, že je zlomkem příručky starodávného čaroděje. Vše, co zbylo z příručky je jen jediný žlutý papyrus, který odhaluje podivně vypadající diagram, který odpovídá pokynům pro kouzlo lásky.

Egyptský papyrus

Forma a obsah papyru dokazují, že patří mezi druh papyru typicky využívaného při rituálech a magii. Vysvětluje Dosoo ve svém článku. Jedná se o krátké texty, které buď podrobně popisují kouzla a rituály, které pomáhají osobě v každodenním životě, ať už jde o lásku, zdraví nebo úspěch. Druhá možnost je, že tyto papyry vznikly během těchto rituálů, něco jako dnešní zápis u soudu. Dosoo se domnívá, že tento konkrétní předmět pochází z dob, kdy se v Egyptě rozmohlo křesťanství.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Velká část textů byla bohužel zničena, je tedy poměrně těžké text přeložit. Dosoo ale rozluštil co mohl. „Křesťanské literární texty z Egypta, které zmiňují lásku, často naznačují, že problémem nebyl v ženách a jejich nezájmu o muže. Naopak podstatou takových kouzel bylo vůbec se k ženě dostat. Mladé svobodné dívky byly chráněné a izolované svou rodino, než museli uzavřít dohodnuté manželství s někým jiným.“ dodává Dosoo.

V papyrech je zmíněno také slovo, které lze přeložit jako „pižmo“, což je složka dovážená z Indie a je často používána jako magické lákadlo přitahující opačné pohlaví. Zajímavější než samotná slova, je pak nákres vložený v textu. Zobrazuje dvě ptačí bytosti, spojené paralelními liniemi, které podle Dosooa znamenají řetězec, vazbu nebo také penis. Obě podobizny jsou si podobné, kromě toho, že levá postavička má nad hlavou ještě jakýsi znak, který může odkazovat na sexuální rozlišení.

Starodávní Egypťané používali magii nejen pro přivolání lásky. V roce 2014 našli archeologové podobné koptské texty, který nabízel postup, jak ovládat jinou osobu. To ale raději doma nezkoušejte.