Sucho, které momentálně sužuje Indii, odhalilo chrám, který archeologové hledají už celých 200 let. Chrám boha Višnua byl postaven před 500 lety na břehu řeky Mahánadí. Bohužel v 19 století došlo k rozsáhlým povodním, které zaplavily jak chrám, tak mnoho lidských obydlí v této oblasti. Neuvěřitelných 200 let se stavbu snažil objevit Indický národní úřad pro kulturní a umělecké dědictví. A tento týden se jim to konečně povedlo.

Archeologové z průzkumného týmu Indického národního úřadu jásají. Mnoho let trávili snahou chrám alespoň lokalizovat, což se jim celých 200 let nepodařilo. Jediné, co se tehdy podařilo z chrámu zachránit, byla socha boha Višnua. Odborníkům tak nakonec pomohlo počasí, díky nadměrnému suchu klesla hladina řeky a vynořila se špička věže.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Zbytek stavby je stále ponořená pod vodou a nánosy písku. Konkrétně je chrám v hloubce 18 metrů, háček je v tom, že hladina vody tvoří pouhé 3 metry, zbylých 15 tvoří nánosy písku a bahna. Archeologové ale tvrdí, že je chrám v perfektním stavu.

Podle vedoucího archeologického týmu Adíla Dhíra, byl chrám součástí širší zástavby několika vesnic, které se říkalo Sartapana. V letech 1835 až 1850 se však změnil tok řeky Mahánadí, vše navíc završila stavba přehrady. Tím se zvedla hladina řeky a chrám byl definitivně potopen.

Znovuobjevený chrám ale není jediným potopeným pokladem. Archeologové tvrdí, že v každé řece indického státu Uríša, se nachází hned několik zatopených chrámů. Většina z nich ale nebude v takovém stavu jako znovuobjevený chrám Gobinath Dev.

Zdroj: Hi