Začněme otázkou, co by se stalo se Zemí, kdyby lidstvo zmizelo? Rozhodně by přírodě netrvalo dlouho, aby se vzpamatovala. Stačilo by jen pár stovek tisíc let a po všem co vyspělé civilizace vybudovali, by nezbylo ani památky. Města, přehrady, vesnice, silnice a mnoho dalšího by pohltila příroda. Mohlo se to stát i v minulosti? Co když jsou všechny objevené předměty, které současní vědci nedokáží vysvětlit, jen pozůstatkem právě vyspělých starodávných civilizací?
Začneme tedy od nás. Dnes mimo jiné používáme sklo nebo plasty a ty se nerozloží možná ani za milióny let. Jestliže naše civilizace někdy zanikne, skleněné a plastové předměty budou i nadále ležet hluboko v zemi, alespoň do doby, než je objeví archeolog z neskutečně vzdálené budoucnosti. Jenže takový nález je otázkou náhody.
Jaká je asi pravděpodobnost, že důkazy o existenci naší civilizace budoucí vědci odhalí a budou je moci zkoumat? A pokud nic nenajdou, budou se považovat za první vyspělou civilizaci na této planetě, protože nebyly nalezeny žádné archeologické důkazy? A přitom jsem tady byli my. Stavěly jsme katedrály, mrakodrapy i raketoplány. Miliardy obyčejných lidí si žili své životy. Technologii jsme posouvali neustále na novou úroveň.
Na druhou stranu, nejme v současné době my těmi „vědci z budoucnosti“, kteří si myslí, že před námi tady nebyla žádná vyspělá civilizace, protože po sobě jednoduše nic nezanechala? Nezůstal žádný důkaz, který lze zkoumat a analyzovat. Jenže taková civilizace by musela existovat před stovkami miliónů let, aby po ní nezbyla jediná fosilie, což i z období prvohor nacházíme zkamenělé trilobity.
Odpovědí jsou legendy
Jednou z možností je náhlý příchod vyspělé civilizace z různých koutů vesmíru před několika desítkami tisíc let. Dost možná tito „lidé“ mohli utíkat před katastrofou hrozící jejich planetě, také mohli přemístěním na Zem řešit přelidnění. Takoví návštěvníci by obývali jen izolovaná místa na Zemi, dobře naplňují představu všemocných Bohů, která se line legendami všech starých národů a která pravděpodobně stojí i za vznikem náboženství.
Nesmírně technologicky vyspělí návštěvníci naši planetu opustili poměrně nedávno, protože museli. I tato událost zůstala nesmazatelně vryta v paměti tehdejších lidí, kteří si ji předávali z generace na generaci. Ano, takto vznikly nejdůležitější legendy naší civilizace, především mýty o stvoření a o potopě.
Vyspělé civilizace
V legendách všech starověkých civilizací napříč světem najdeme velice podobné příběhy. Opakují se v nich stále stejné události. Popisují vznik vesmíru, bohů, země, rostlin, zvířat a člověka. Legendy si vyprávěli lidé na všech kontinentech, aniž by se vzájemně potkali. Logicky tedy musí tyto příběhy pocházet z prvotního základního pradávného příběhu, z událostí tak důležité a globální, že se vypráví dodnes.
Například legendu o Atlantidě znali před Platónem i staří Egypťané z dob střední říše. Papyrus, jež je dnes uložen v petrohradském muzeu, vypráví příběh o ztroskotaném cestovateli, jehož loď zasáhla obrovská vlna, během cesty do faraonových dolů. Následkem katastrofy byl cestovatel vyvržen na neznámém ostrově, kde žil zlatý drak. Ten muži prozradil, že ostrov by dříve domovem šťastných draků, z nichž přežil pouze on. Ostatní spálila na popel hvězda, která sem spadla z nebe. „Brzy tě zachrání egyptská loď a ty už tento ostrov nikdy nespatříš, protože bude pohlcen vodami,“ řekl cestovateli drak.
Před Atlanťany žili na Zemi podle bájí Lemuřané, bájní obři vysocí až 20 metrů. Údajně uměli tito lidé číst myšlenky, zaměřovali se spíše na duchovní stránku než materiální. Využívali zvláštní technologie, ale nakonec i je potkala zkáza a vyhlazení. Ještě předtím stihli Lumeřané vybudovat ohromné podzemní prostory pod povrchem země, včetně bájné podzemní říše Agharta.
A co na tyto teorie říká věda? No v celku nic, protože vědci pracují s fakty. Pro ně je důležité jen to, co mohou změřit, zvážit a přepočítat. Zpracovávají nalezené artefakty, určují jejich stáří a zařazují je do souvislosti se vším ostatním, co už nalezli, změřili a propočítali. Tak se utváří vědecký obraz světa, ve kterém nemají a nemohou mít legendy o Atlanťanech nebo Lemuřanech místo.
Přesně z těchto důvodů se dlouho tvrdilo, že je země plochá a obíhá kolem ní Slunce – při tehdejší úrovni znalostí to tak vědci změřili a propočítali. Pro současnou vědu jsou Atlanťané, Lemuřané i „návštěvníci z Venuše“ legendou, kterou si lidé vymysleli.
Zdroj: AC