Jedním z nejzajímavějších archeologických tajemství je objev takzvaného kamene Cochno. Cochno Stone, objevený v roce 1887 Jamesem Harveyem, je považován za jednu z nejlepších sestav petroglyfů v Evropě.
Obsahuje více než 90 značek vírů a prstenců, geometrických motivů, spirál, otisků a rytin s různými vzory datované do doby bronzové, staré asi 5 000 let.
Nachází se v Auchnacraig, ve skotském městě West Dunbartonshire, ale hledat jej nemusíte. Je pohřben, aby jej chránili před erozí.
analytické práce v roce 2015 byly prováděny pouhé tři dny a později na konci roku 2016. Kdy při této poslední příležitosti odhalily přítomnost moderního graffitu na jeho povrchu.
Cochenský kámen
Cochenský kámen je dlouhý 13 metrů a široký 8 metrů a množství petroglyfů dalo vzniknout různým teoriím o jeho možném použití nebo významu. Někteří poukazují na mapu okolních světů, jiní poukazují na ceremoniální a náboženské motivy. A jsou i takoví, kteří chtějí vidět astronomickou funkci, a samozřejmě ti, kteří poukazují na méně vědecké problémy.
Faktem však je, že není přesně známo, k čemu sloužil, stejně jako většina tohoto typu prehistorického umění, které se vyskytuje také v Anglii, Irsku, Bretani, Skotsku, Galicii a Portugalsku, ale také jinde ve světě jako v Indii nebo Izraeli.
Obecně se petroglyfy skládají z malé vnitřní prohlubně široké několik centimetrů (mísy) vytesané do kamene, obklopené kruhy nebo soustřednými prstenci a někdy spirálami. Někdy kroužky protíná malý kanál, počínaje miskou směrem ven z petroglyfu.
Od svého objevu v roce 1887 a do roku 1964 zůstal Cochno Stone na původním místě. Ale v roce 2016 archeologové z University of Glasgow doporučili, aby byl pohřben několik metrů pod zem. A tak se i stalo, i když nechybí kritické názory historiků a badatelů, kteří by ho raději zkoumali.
Kromě poškození, které kámen utrpěl, byly na kameni vyryty i pomocné čáry, které ve 30. Letech namaloval archeolog Ludovic Maclellan Mann, podle kterých se pokusil provést měření, aby zjistil, zda mapa odpovídá známým polohám objektů v astronomii. Mann nakonec nebyl schopen zjistit, zda tyto objekty odpovídají skutečnosti, ale čáry jsou viditelné dodnes.
Ve videu můžete vidět, jak archeologové z University of Glasgow v roce 2016 odhalují cochenský kámen.
Zdroj: IN