Vědci objevili pod čtyřmi metry rašeliny v ruské bažině podivnou, vysokou, humanoidní dřevěnou postavu. Dřevěný panáček, nazvaná Shirgir Idol (po bažině, kde byla nalezena), je více než dvakrát starší než egyptské pyramidy.
Kopáči zlata narazili na kusy dřevěné postavy v roce 1894. O 100 let později, radiokarbonové datování pomohlo výzkumníkům odhadnout stáří sochy na 9.900 let. Což z ní činilo nejstarší monumentální sochu na světě. Nejnovější analýza modulu, publikovaná v časopise Antiquity, upravila tento údaj o stáří na 11 500 let
Vedle stáří dřevěného panáčka našli vědci do ní vytesanou dříve neznámou tvář, uvedl spoluřešitel Thomas Terberger, archeolog z Agentury pro dědictví Niedersachsen v německém Hannoveru.
Tento dřevěný panáček je dlouhý přes 17 stop a je vyroben z modřínového dřeva. Přežívající kusy panáčka (asi 11,1 stop) jsou v současné době vystaveny v Sverdlovském regionálním muzeu v Jekatěrinburgu v Rusku. Od svého objevu je panáček plný překvapení. Výzkumník zachytil na celé struktuře celkem pět obličejů a to 20 let po objevení panáčka ale v letech 2003 a 2014. Jiní výzkumníci objevili 6 tvář (zvířecí tvář) a sedmou tvář (ukrytou ve zkroucené části dřeva). Vědci spekulují, že tento panáček by mohl být formou duchovního umění vytvořeného lovci, sběrači a rybáři Eurasie během rané mezilidské éry.
“Taková velká plastika byla dobře viditelná pro komunitu myslivců a sběračů. A mohla by být důležitá pro jejich předchůdce,” řekl Thomas Terberger, archeolog ve Státní agentuře pro dědickou službu Dolního Saska, Livescience. “Je také možné, že byla spojena se specifickými mýty a bohy, ale je těžké to dokázat.” V každém případě Terberger řekl, že je to “zázrak”, že taková postava přežila tak dlouho.
Také našli dostatek důkazů o prehistorickém tesařství: jiné tesařské nástroje a dokonce i části borového dřeva a leštěnou sekeru.
Zdroj: PM