Britští archeologové za pomocí matematiků, zjistili účel křídových artefaktů ve Stonehenge, které byly nalezeny ve vesnici Folkton. Podle zjištění je místní obyvatelé v době neolitu požívali při výstavbě megalitických staveb.
Podle matematického rozboru sady křídových předmětů. Především známých jako „Folkton and Lavant Drums“, jde o základní měřící jednotku, která byla použita při výstavbě starobylých kamenných památek včetně Stonehenge.
S prohlášením přišli výzkumníci z veřejné výzkumné univerzity v Londýně (University College London) a matematici z Manchesterské Univerzity, kteří výsledky svého šetření uveřejnili v odborném sborníku. Podle všeho měly kamenné předměty, nalezené v okolí vesnice Folkton jasný účel. Starověkým stavitelům umožnily přesně vyměřit kamenné kruhy a jiné monolitické struktury rituálního či kulturního významu, stejně jako Stonehenge.
Kameny Folkton ze Stonehenge
„Na základě poznatků, které jsou nám dobře známé. Troufáme si tvrdit, že existuje přímá souvislost mezi konstrukcí památníku Stonehenge a křídovými artefakty “Folkton a Lavant Drums”. Křídové bubny představují standardní měřítka, která jsou nezbytná pro výstavbu rovnoměrných a pravidelných struktur, jimiž jsou monolitické památky tvořeny.“ Vysvětlují autoři studie.
Poprvé byly kameny nalezeny v roce 1889 v dětském hrobě z období neolitu, od té doby jsou předmětem mnoha výzkumů. Ačkoliv studie nemá žádné výsledky radiokarbonového datování, které dokáže s přesností určit stáří artefaktů, jejich věk může dosahovat 4000 až 4600 let. Způsob jejich použití je ale jasný.
Předměty ve tvaru bubnů jsou složeny z křídy, zdobené geometrickými tvary. Kolem jejich vnější strany bylo omotáno měřící lano, které udržovalo konzistentní délku. Geometrické tvary měly také své využití, jsou v nich zakódovány pokyny týkající se rotace Země. Největší z bubnů má obvod přibližně 3 metry, ale díky variacím různých velikostí dovoluje stavebním technikám „tvořit matematicky harmonickou sekvenci.“
„Jsme přesvědčeni, že různé velikosti bubnů byly záměrně začleněny do výstavby Stonehenge, aby bylo možné bubny dále používat jako standardy lineárního měření.“ Dodávají autoři.
Spojitost s megalitickou stavbou Stonehenge, byla určena na základě místa nálezu. Je proto možné, že právě tyto kameny, nebo jim podobné, byly použity pro jejich výstavbu. Jak byl Stonehenge postaven a proč, je záhadou celá staletí. Díky této studii ale víme, jak v té době naši předkové dokázali postavit, tak ohromnou strukturu s vysokou přesnosti.
Odborníci britských univerzit dodávají, že měřící jednotka, nemusí být jediným významem křídovitých artefaktů. Byly totiž nalezeny v hrobech dětí, což s nimi také může mít určitou spojitost, nebo také s životními cykly člověka. Všechny teorie a záhady s předměty spojenými, budou podrobeny dalším výzkumům.
Zdroj: BJ