Staré středoamerické indiánské legendy popisují město ztracené v džungli u hranic jižního Mexika, o kterém bílí lidé prý nemají ani ponětí. Komu se podaří vstoupit na jeho území, toho indiáni údajně zavraždí nebo ho už nikdy odtud nepustí. Mohou být tyto legendy pravdivé? Podívejme se, co říká stará kronika Akakor.

Jak se začala psát legenda

V 30. letech 19. století se americký cestovatel a spisovatel John Lloyd Stephens dozví od jistého středoamerického misionáře o tajemném městě hluboko v džungli, o kterém mu řekli guatemalští indiáni. Stephens je svého času uznávaným odborníkem na indiánské legendy Střední Ameriky a tajemný příběh zveřejní ve své knize Příhody z cesty po Střední Americe, Chiapasu a Yucatanu. V legendě se říká, že obyvatelé tohoto ztraceného města hovoří jazykem Mayů a podmanili si celou oblast, kde žijí. Proto prý zabijí každého bělocha, který se pokusí vstoupit na jejich území.

Nemají žádné mince, ani jiná platidla, ani žádné koně. Kohouty prý drží v podzemí, aby jejich kokrhání celé město neprozradilo. Alespoň takto popisoval město Stephens. Navzdory jeho skvělé pověsti, mu však nikdo tyto povídky nevěří. Není to jen výmysl domorodců, aby zaujaly bílé lidi?

Kronika Akakor

V roce 1972 se o tuto legendu zajímá i novinář a odborník na život jihoamerických indiánů, Karl Brugger. Ten se v Brazílii setkal s indiánem, který se jmenuje Tatunka Nara, od kterého se dozvěděl šokující příběh ne o jednom, ale hned o třiceti dávných městech v pralese. O všem má prý vyprávět starý spis takzvaná Kronika Akakor, což je vlastně historie národa Ugha Mongulala.

Píše se tam například i toto: “V roce 13 000 před Kristem se na nebi objevily zlaté blyštící se lodě. Cizinci, kteří na nich přiletěli, nám řekli, že jejich svět leží v hlubinách kosmu … “Tatunka Nara dále tvrdil, že tito údajní bohové odevzdali své znalosti právě národu Ugha Mongulala. Po jejich odchodu po nich zůstaly města nejen na povrchu, ale i v podzemí. Proto se o nich nedozvěděli španělští conquistadoři pod vedením Francisca Pizarra. Podle něj se tak mnozí Inkové ještě dodnes nacházejí v dosud neobjevených podzemních městech. Dá se tomu opravdu věřit?

Tajemné města

Kronika Akakor říká, že prvním, bohy zbudovaným městem bylo Machu Picchu, druhým město Akakor, které nikdo dosud nenašel. A právě podzemí Akakor má být centrem rozlehlé říše nad a pod zemí – “Aka” je v překladu pevnost a “kor” dvě. Podle Tatunka Naru však dávní bohové zanechali hluboko v pralesích ještě dalších 12 podzemních míst.

Německý novinář ze začátku Narovi vůbec nevěří, a některé informace z jeho soukromí si proto ověřuje i u brazilské tajné služby. Ti mu potvrdí, že Nara se ještě v roce 1969 zúčastnil boje mezi indiány a bílými kolonizátory v pohraniční oblasti Peru, i o tom jak zachránil 12 brazilských úředníky z letadla, které se zřítilo do džungle. Navíc Nara ještě ovládá několik vzácných indiánských jazyků.