Tak a do dna! Archeologové v Číně objevili bronzový hrnec starý přibližně 2000 let, uvnitř navíc byla žlutá tekutina, o niž se kdysi věřilo, že je „elixírem nesmrtelnosti“. Jelikož byl nápoj objeven v hrobce mrtvého člověka, je velmi pravděpodobné, že elixír nebyl příliš účinný.

Záhadná, bronzová nádoba byla objevena v čínské provincii Henan, konktrétně na archeologickém nalezišti nacházejícím se nedaleko města Luoyang. O objevu informoval místní tisk Xinhua. Společně s hrncem plného nápoje, bylo objeveno i množství malovaných hliněných hrnců a bronzových artefaktů. Mezi předměty byla o ozdobná lampa ve tvaru divoké husy.

Elixír nesmrtelnosti

Nádoba byla oficiálně nalezena už v říjnu loňského roku, nicméně archeologové považovali kapalinu za alkoholický nápoj, protože byl cítit po víně. Další výzkumy ale ukázaly, že 3,5 litru tekutiny je ve skutečnosti vyrobeno z dusičnanu draselného a alunitu. Přesně takové ingredience se objevují ve starověkých receptech na „elixír nesmrtelnosti“, ty jsou popsány v taoistickém textu.

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

Vedoucí institutu pro kulturní památky a archeologii v Luoyang. Shi Jiazhen, pro místní tisk uvedl, „Je to vůbec poprvé, kdy byly mýtické léky objeveny v Číně. Tekutina má hodnotný význam pro studii starověkého čínského smýšlení, které vedlo k dosažení nesmrtelnosti a celkově o vývoji čínské civilizace jako takové.“

Každému je nejspíš jasné, že tekutina nemá žádné života posilující vlastnosti. Zvláště pak když byla po celá staletí ukrytá v hrobce. Navíc dusičnan draselný je iontová sůl používaná v hnojivech, ohňostrojích nebo se také používá při zpracování masa. Ve velkém množství je toxický. Alunit se zase používá pro výrobu kamence, který se dále používá v mnoha průmyslových procesech a technikách přípravy pokrmů.

Využití alchymie k dosažení nesmrtelnosti jsou patrné v kulturách po celém světě, od střední Evropy až po feudální Japonsko. Čínští císaři byli touto myšlenkou obzvláště posedlí. Ve skutečnosti hodně příběhu vypráví, o velkém množství císařů a jiných elit, kteří zemřeli následkem otravy rtutí, po požití „elixíru nesmrtelnosti“.

A v podstatě můžeme říci, že se o dosažení nesmrtelnosti lidé pokoušejí i dnes ať už pomocí vědy, technologie, alchymie či duchovna.

Zdroj: IFLScience.com